POLITYKA
1 min. czytania
Spotkanie ministrów energii Polski i Ukrainy. Tematem współpraca i bezpieczeństwo
Jak przekazał resort, spotkanie dotyczyło m.in. współpracy Polski i Ukrainy w sektorze energii oraz kwestii bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej.
Spotkanie ministrów energii Polski i Ukrainy. Tematem współpraca i bezpieczeństwo
Spotkanie ministrów energii Polski i Ukrainy, 24 czerwca 2026 / X/Ministerstwo Energii

Ministerstwo Energii poinformowało za pośrednictwem platformy X, że w środę minister Miłosz Motyka oraz wiceminister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna spotkali się z przedstawicielami ukraińskiego rządu.

W rozmowach uczestniczyli pierwszy wicepremier Ukrainy i minister energii Denys Szmyhal oraz wiceminister energii Ukrainy Anatolij Kutsewoł.

Jak przekazał resort, spotkanie dotyczyło m.in. współpracy Polski i Ukrainy w sektorze energii oraz kwestii bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej.

Ministerstwo poinformowało również, że Motyka i Wrochna uczestniczyli w posiedzeniu Grupy Koordynacyjnej G7+ ds. energii dla Ukrainy. Podczas spotkania minister podkreślił, że odbudowa Ukrainy może wymagać około 91 miliardów dolarów i zaznaczył, że działania w tym zakresie nie powinny być odkładane do czasu zakończenia wojny.

„Potrzebujemy projektów zdolnych przyciągnąć finansowanie, zaangażowania międzynarodowych instytucji finansowych oraz zainteresowania prywatnych inwestorów. Polska pozostaje gotowa do współpracy przy wspólnych projektach” – powiedział Motyka, cytowany we wpisie ministerstwa.

Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy rozpoczęła się w Gdańsku 25 czerwca i potrwa do 26 czerwca. W konferencji uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, organizacji międzynarodowych, instytucji finansowych, przedsiębiorstw, samorządów oraz organizacji społecznych. Ukraińskiej delegacji przewodniczy premier Julia Swyrydenko.

ŹRÓDŁO:PAP