POLITYKA
2 min. czytania
Nowa Rada Nadzorcza Szpitala Południowego. Trzaskowski ogłosił skład
W skład rady weszli prawniczka, lekarz oraz urzędniczka miasta. W placówce równolegle prowadzone są kontrole m.in. ratusza, i NFZ. Sprawą zajmuje się także prokuratura.
Nowa Rada Nadzorcza Szpitala Południowego. Trzaskowski ogłosił skład
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w poniedziałek na platformie X o powołaniu nowej Rady Nadzorczej Szpitala Południowego. / AP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w poniedziałek na platformie X o powołaniu nowej Rady Nadzorczej Szpitala Południowego.

Jak ocenił, nowy skład ma zapewniać połączenie „doświadczenia i kompetencji w wielu obszarach: od prawa, przez funkcjonowanie spółek, po wiedzę medyczną”.

W czwartek dotychczasowa Rada Nadzorcza Szpitala Południowego, działając na wniosek prezydenta miasta, odwołała zarząd placówki. Decyzja zapadła po publikacji portalu Zero.pl, który opisał sprawę lekarza Dawida Kacprzyka. Według portalu, jako koordynator SOR w Szpitalu Południowym oraz radny KO dzielnicy Ursus w Warszawie, miał on – będąc w trakcie specjalizacji z anestezjologii – osiągnąć w ubiegłym roku dochód w wysokości 1,6 mln zł.

Skład nowej rady

Anna Walicka-Dąbrowska jest radcą prawnym z doświadczeniem w pracy w samorządzie terytorialnym oraz kancelariach prawnych. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz własności intelektualnej. Od 2017 roku pracuje w Urzędzie m.st. Warszawy – początkowo w Biurze Spraw Dekretowych, a od 2025 roku w Biurze Ładu Korporacyjnego.

Prof. Mariusz Bidziński to lekarz ginekolog i położnik, profesor nauk medycznych oraz profesor zwyczajny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2021 roku pełni funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Pracuje w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Działa w zarządzie Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Katarzyna Taraszkiewicz-Sirocka jest wieloletnią pracownicą Urzędu m.st. Warszawy z doświadczeniem w administracji publicznej.

Kontrole

Według doniesień Polskiej Agencji Prasowej, w Szpitalu Południowym prowadzone są obecnie kontrole stołecznego ratusza oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawą zgłaszanych nieprawidłowości zajmuje się także prokuratura. Postępowanie prowadzi także Naczelna Izba Lekarska.

Prokurator generalny Waldemar Żurek zapowiedział ponadto, że śledczy sprawdzą, czy Trzaskowski miał wiedzę o nieprawidłowościach w placówce. Szpital ma zostać również skontrolowany przez Państwową Inspekcję Pracy.

ŹRÓDŁO:PAP