Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal przekazał przed rozpoczęciem Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku, że zainteresowanie wydarzeniem nadal rośnie. Jak poinformował w środę, zgłoszonych zostało od 70 do 80 delegacji międzynarodowych.
Jak zaznaczył, do udziału w konferencji zgłaszają się nie tylko przedstawiciele państw, ale także reprezentanci organizacji międzynarodowych oraz banków.
W trakcie wydarzenia ma zostać podpisanych około 200 umów, porozumień i listów intencyjnych. Kowal poinformował, że wśród nich znajdzie się kilkanaście dokumentów dotyczących bezpośrednio polskich interesów oraz polskich podmiotów.
Polityk podkreślił, że cieszy go fakt, iż na czele ukraińskiej delegacji stoi premier Ukrainy Julia Swyrydenko. Ocenił, że konferencja w Gdańsku jest jednym z największych tegorocznych spotkań gospodarczo-politycznych w Europie.
„Jesteśmy bardzo dumni, że to wielkie zgromadzenie, prawdopodobnie największe w tym roku, największa konferencja gospodarczo-polityczna w Europie odbywa się w Gdańsku, że odbywa się na najwyższym szczeblu” – powiedział Kowal.
Dodał, że w wydarzeniu weźmie udział „kilkunastu prezydentów, premierów, kilkudziesięciu ministrów spraw zagranicznych, gospodarki, kultury, że są szefowie wszystkich najważniejszych banków” operujących w inwestycjach na Ukrainie”.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oceniła, że organizacja Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy wzmacnia pozycję miasta na arenie międzynarodowej. Poinformowała, że podczas wydarzenia Gdańsk ma podpisać 30 porozumień — zarówno z ukraińskimi miastami, jak i z partnerami z Hiszpanii, Niemiec oraz Francji.
Wskazała, że Gdańsk współpracuje m.in. z Mariupolem i Odessą, a wzajemna wymiana doświadczeń jest ważna dla obu stron.
„Od Ukraińców możemy uczyć się odporności. Natomiast my możemy Ukraińcom przekazać wiedzę dotyczącą tego, jak przygotować się do akcesji do Unii Europejskiej” – powiedziała Dulkiewicz.
Podkreśliła również znaczenie społecznego aspektu odbudowy Ukrainy, szczególnie w związku z tym, że wielu obywateli tego kraju przebywa obecnie poza jego granicami.
Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy rozpocznie się w czwartek 25 czerwca, wydarzenie potrwa dwa dni.






