Szczyt V4: rozmowy o bezpieczeństwie i współpracy regionalnej
00:48
Polityka
Szczyt V4: rozmowy o bezpieczeństwie i współpracy regionalnej
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) — Węgier, Polski, Czech i Słowacji — spotkali się we wtorek, 23 czerwca, w węgierskim mieście Godollo.

Podczas pierwszego od kilku lat spotkania premierów państw V4 przywódcy rozmawiali o współpracy regionalnej, sprawach europejskich, bezpieczeństwie, polityce energetycznej oraz aktualnych wyzwaniach geopolitycznych.

Premier Donald Tusk ocenił że, jeśli państwa V4 będą rozumieć, że to, co je łączy, jest silniejsze niż to, co je dzieli, „to Europa zacznie nas słuchać”. Wskazał, że wspólne interesy państw V4 dotyczą m.in. energii, migracji i rolnictwa, a także wynikają ze wspólnego położenia geograficznego „nie mówiąc o geografii czy o wspólnej historii”.

Grupa Wyszehradzka, powołana w 1991 roku, stanowi forum współpracy politycznej i gospodarczej między Węgrami, Polską, Czechami i Słowacją.

Więcej materiałów wideo
Turcja nigdy nie uznała rozbiorów Polski
Prezydent Polski z wizytą w Ankarze
Izraelski przedstawiciel przy ONZ „Bądź cicho”
Zabójstwo rosyjskiego artysty w Białej Podlaskiej. Przedstawiciele rządu o zatrzymaniu podejrzanego
Ukraińskie drony uderzyły w rafinerię w Moskwie
Polska i Niemcy zacieśniają współpracę obronną
„Jestem szefem”
Atak ukraińskiego drona. Pożar wybucha w moskiewskiej rafinerii
Minister spraw zagranicznych: „Inszallah” porozumienie USA–Iran będzie długotrwałe
Ćwiczenia NATO na Bałtyku: USA testują drony